هاردکیس یا فلایت کیس چیست؟

هاردکیس یا فلایت کیس چیست؟

هاردکیس یا فلایت کیس چیست؟

فلایت کیس  (FLIGHT CASE)  به جعبه هایی گفته می شود که در گذشته بیشتر جهت حمل و بسته بندی لوازم و قطعات هواپیما طراحی و استفاده می شده است. که همان ابتدا استانداردهایی از سوی انجمن حمل و نقل هوایی ایالات متحده بر روی این جعبه ها و صندوق ها اعمال شد.

با گذشت زمان و گسترش حمل و نقل هوایی فلایت کیس های طراحی شده برای جابجایی قطعات هواپیما کاربردهای بیشتر و متنوع تراز گذشته پیدا نمود از این رو جایجایی قطعات و ملزومات آسیب پذیر و حساس نیز که نیازمند حفظ امنیت کامل در  حین حمل و نقل بود نیز به استفاده از فلایت کیس (هارد کیس) روی آورد.

 استحکام و امنیت هارد باکس ها موجب گردید فعالان حوزه های مختلف مانند صنعت سینما و عکاسی نیز تصمیم به استفاده از این جعبه های نمایند تا تجهیزات حساس و گرانقیمت خود را با سلامتی کامل در نقاط مختلف دنیا جابجا کنند. بنابراین به این کیس ها، کیس های جاده ای(Road case) هم گاها اطلاق می گردد.به دلیل اینکه  که بسیاری از تجهیزات تصویری و صوتی و برای ساخت فیلم، برگزاری همایش، نمایشگاه، مراسمات یا کنسرت های موسیقی از طریق حمل و نقل جاده ای منتقل می گردند. در کشور ما نیز معمولاً این محصول را با نام های مختلفی چون هارد کیس (Hard case)، فلایت باکس، هاردباکس و…  می شناسند.

 

هاردکیس تلویزیون شهری چیست؟

فلایت کیس و هاردکیس مخصوص تجهیزات نورپردازی و تلویزیون شهری و پروژکتور ها با قابلیت ساخت در تمامی ابعاد و سایز ها براساس تجهیزات را دارا می باشد. تجهیزاتی که در حوزه نورپردازی و تلویزیون شهری استفاده می شود اغلب دارای قیمت بسیار بالا و همچنین درجه آسیب پذیری بالایی است. از این رو استفاده از جعبه های مستحکم و دارای چرخ امکان حمل و نقل و جابجایی را بدون ریسک صدمه به تجهیزات و ملزومات را فراهم می نماید.

 

هارد کیس ها  به طور خاص برای محافظت از تجهیزات حساس و گران قیمت و مهم ساخته و تولید می شود. بدنه این جعبه ها نیز باید از موادی انتخاب شوند که بتوانند ایمنی و امنیت را برای شما به ارمغان آورده و در عین حال زیبایی و استحکام بالایی داشته باشند. بدنه هارد کیس ها غالبا از چوب مستحکم انتخاب می شوند که پروفیل های آلومینیوم این بدنه ها در کنار یکدیگر نگه می دارد و با استفاده از پرچ یا پیچ می توان پروفیل ها را به بدنه متصل کرد.

البته این تمام آن چیزی نسیت که در یک هارد کیس از آن استفاده می شود. لوازم داخل هارد کیس ها به دلیل جابجایی زیاد بایستی به نحوی ساخته شوند تا از تکانها و حرکت های وسیله ها داخل هارد کیس جلوگیری شود. به این منظور از فوم های ضربه گیر برای کاستن تکان های وسیله داخل این جعبه ها استفاده می شود.

قفل ها و یرات آلات استفاده شده در هارد باکس ها نیز بسیار مهم است. اعم از دستگیره ها و لولاها و سایر یراق آلات مورد استفاده که باید به نحوی باشد، که تحمل وزن تجهیزات داخل خود را داشته باشد.  به عنوان آخرین موردی که می توان به آن اشاره کرد، وجود چرخ در زیر این جعبه ها می باشد. این چرخ ها باید دارای مقاومت کافی بوده و همچنین متناسب با وزن هارد کیس انتخاب شوند. قطعا انتخاب چرخ نامناسب موجب بروز حادثه یا خرابی در طی گذر زمان می شود و از طرفی هم انتخاب چرخ های بزرگتر از استاندارد و نامناسب موجب سنگین شدن هارد کیس و تحمیل هزینه اضافی به شما خواهد شد.

امروزه با توجه به تکنولوژی برش لیزی، داخل هارد کیس ها از فوم های برش خورده نیز استفاده می شود، که باعث محافظت بیشتر از تجهیزات داخل آن شده و از به هم ریختی وسیله ها و برخورد آنها به همدیگر جلوگیری بعمل می آورد.


نصب‌تلویزیون های شهری اغلب در ۲ حالت‌ انجام می گیرد .
۱-تلویزیون شهری فیکس
۲-تلویزیون شهری رنتال
تلویزیون های شهری فیکس‌ تلویزیون هایی هستند که یک‌ ناحیه برایشان تعيين می شود و‌‌ ساخته و‌نصب می شود.پس از نصب این نوع تلویزیون ها در یک‌منطقه دیگر قابل حمل و نقل و‌جا به جایی نمی باشد.
تلویزیون های شهری نوع دوم که تلویزیون های رنتال نام دارند دقیقا بر خلاف نوع اول مخصوص جا به جایی طراحی شده اند.
این طراحی در نوع‌کابینت های آنهاست که آلمینیومی و بسیار سبک ساخته می شوند.اما مسئله مهم نوع جا به جایی آنهاست.نمایشگر های رنتال را با جعبه ای فلزی به نام هاردکیس تلویزیون شهری حمل و نقل میکنند.هاردکیس تلویزیون شهری تعبیه شده مخصوص تی وی‌های‌ رنتال است که در انواع ۴تایی و 5تایی و... ساخته می شوند که این اعداد تعداد کابینت جا گرفته شده در هر هارکیس را مشخص میکند،و در چهار طرف زیر آن ها چرخ هایی قرار گرفته که جابه جا کردنشان به راحتی انجام‌گیرد.هاردکیس نوعی نگه دارنده و محافظت کننده از تلویزیون در طول جابه جایی است و اگر در هنگام خرید تلویزیون رنتال به مدل هاردکیس دقت نشود امکان آسیب رسیدن به کابینت های‌تلویزیون شهری و متقبل شدن ضرر های هنگفت وجود دارد.

نظر بدهید